آرشیو پرسش و پاسخ ها: اول
اعمال شب و روز عید فطر

 شب عید: چهارده‏ ركعت نماز كند بخواند در هر ركعتى حمد و آيةالكرسى و سه مرتبه قل هُوَ اللَّه اَحَدٌ تا براى او باشد به هر ركعتى ثواب عبادت چهل سال و عبادت هر كه روزه گرفته و نماز خوانده در آن ماه.

شيخ در مصباح فرموده كه در آخر شب غسل كن و بنشين در جاى نماز خود تا طلوع فجر.

روز عيد فطر و اعمال آن چند چيز است:

اوّل: آنكه بخوانى بعد از نماز صبح و نماز عيد آن تكبيراتى را كه در شبش بعد از نماز فريضه می‌خواندى.

دويّم: آنكه بخوانى بعد از نماز صبح دعائى را كه سيّد روايت كرده اَللَّهُمَّ اِنّى‏ تَوَجَّهْتُ اِلَيْكَ بِمُحَمَّدٍ اِمامى‏ الخ و شيخ اين دعا را بعد از نماز عيد ذكر فرموده.

سيّم: بيرون كردن زكوة فطره است از هر سرى صاعى پيش از نماز عيد به تفصيلى كه در كتب فقهيّه است و بدانكه زكوة فطره واجب مؤكّد است و شرط قبولى روزه ماه رمضان و سبب حفظ تا سال ديگر است و حق تعالى آن را مقدّم بر نماز ذكر فرموده در اين آيه شريفه قَدْ اَفْلَحَ مَنْ تَزَكّى‏ وَ ذَكَرَاسْمَ رَبِّهِ فَصَلّى.

چهارم: غسل است و بهتر آن است كه اگر ممكن شود از نهر غسل كنى و وقت آن بعد از طلوع فجر است تا زمان بجا آوردن نماز عيد چنانچه شيخ فرموده و در جزء روايتى است كه غسل را در زير سقفى بكن و چون خواستى غسل كنى بگو: اَللّهُمَّ ايماناً بِكَ، وَتَصْديقاً بِكِتابِكَ، وَاتِّباعُ سُنَّةِ نَبيِّكَ مُحَمَّدٍ صَلّى‏ اللَّهُ عَلَيْهِ وَ الِهِ.یعنی: خدايا بخاطر ايمان به تو و تصديق‏ كتاب تو و پيروى از روش پيغمبرت محمد صلى اللَّه عليه و آله پس بسم اللَّه بگو وغسل كن و چون ازغسل فارغ شدى بگو: اَللّهُمَّ اجْعَلْهُ كَفَّارَةً لِذُنُوبى‏، وَ طَهِّرْ دينى‏ اَللّهُمَّ اَذْهِبْ عَنِّى الدَّنَسَ.یعنی: خدايا قرارش ده كفاره گناهانم و دين و مذهبم را پاك گردان خدايا دور كن از من چركى را.

پنجم: پوشيدن جامه نيكو و به‏ كار بردن بوى‏ خوش ورفتن به صحرا در غير مكّه براى نماز كردن در زير آسمان.

ششم: پيش از نماز عيد در اوّل روز افطار كنى و بهتر آنست كه به خرما يا به شيرينى باشد و شيخ مفيد فرموده مستحب است تناول كردن مقدار كمى از تربت سيّدالشهداءعليه السلام كه شفا است از براى هر دردى.

هفتم: آنكه چون مهيّا شدى از براى رفتن به نماز عيد بيرون نروى مگر بعد از طلوع آفتاب و آنكه بخوانى دعاهائى را كه سيّد در اقبال نقل كرده از جمله از ابوحمزه ثمالى.

(0 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید