آرشیو پرسش و پاسخ ها: بدحجابی
نگاه به محارم اگر از روي شهوت
نگاه به محارم اگر از روي شهوت و غريزه باشد چه حكمي دارد؟
الف)  جايز نيست و نگاه با شهوت گناه است.  ب )  در روايت است:  «النظر سهم مسموم من سهام ابليس؛ نگاه، تيرى زهرآلود از كمان شيطان است» . اين روايت به خوبى نشان مى‏دهد كه نگاه‌‏آلوده  يكى از دام‏هاى خطرناك شيطان است. البته ممكن است فرد نزد خود بپندارد كه در نگاه او، اثر سوئى نيست؛ ليكن اين يكى از شيوه‏هاى رسوخ و لانه گزينى پنهان شيطان در نفس است كه به تدريج دايره تسلط خود بر نفس را گسترش مى‏دهد تا در جاى لازم، ضربه كارى را وارد سازد.
(5 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

نظر (1)
حصارکی
۱۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت۱۲:۳۱
یکی از عزیزان سؤال کردند اگر کسی در گذشته با تخیل چهره یکی از محارم خود مثل خواهر به خودارضایی دست زده باشد و الآن پشیمان است چه کار کند؟( البته متن سؤال ایشان را به خواطر صراحت بیان نیاوردم ولی مضمونش این بود که عرض شد)
پاسخ:
دوست عزیز خداوند رحمان و رحیم همیشه به دنبال یک بهانه است تا بنده گنهکارش را که از کار زشت خود پشیمان شده است را ببخشاید مخصوصا اگر آن شخص جوان باشد و در دوره جوانی پشیمان شده باشد و لذا خداوند در قرآن کریم می فرماید: قُلْ يَا عِبَادِيَ الَّذِينَ أَسْرَفُوا عَلَى أَنْفُسِهِمْ لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمِيعًا إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ (بگو اى بندگانم كه زياده بر خويشتن ستم روا داشته‏‌ايد، از رحمت الهى نوميد مباشيد، چرا كه خداوند همه گناهان را میبخشد، كه او آمرزگار مهربان است) سوره زمر آیه 53
البته بشرطی که انسان از گناه خود بیزاری بجوید و بر درگاه الهی استغفار و توبه نماید و اگر حقی از کسی ضایع کرده است را جبران نماید وحلالیت بگیرد.
چنین شخصی نه تنها گناهش بخشیده می‎گردد بلکه خداوند بخاطر این عمل جوانمردانه‌اش که غرور خود را نزد پروردگارش شکسته و به عذر خواهی پرداخته است پاداش بسیار بزرگی هم به او هدیه خواهد داد.
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید