آرشیو پرسش و پاسخ ها: کانال تلگرام
وظیفه مردم و نیروی انتظامی

سوال:در زمان حکومت اسلامی، اگر نیروی انتظامی در برخورد با مفاسد اجتماعی از خود جدیت نشان ندهد، وظیفه مردم چیست؟ آیا باید بر اساس فریضه امر به معروف و نهی از منکر اقدام کنند؟

پاسخ : همه مراجع (به جز بهجت ): بر همه مکلفان، امر به معروف و نهی از منکر واجب است و اگر نیروی انتظامی به این فریضه عمل نکند، تکلیف از دیگران ساقط نمی‌شود ؛ بلکه با فراهم بودن شرایط آن، بر سایرین نیز واجب است البته چنانچه نیاز به اقدام و برخورد فیزیکی باشد، این امر بدون اجازه حاکم شرع جایز نیست. امام و فاضل، توضیح المسائل مراجع، م ۲۸۲۴ ؛ صافی، جامع الاحکام، ج ۲، س ۱۴۵۵ و ۱۴۵۶ ؛ نوری، توضیح المسائل، م ۲۸۱۱ ؛ مکارم، استفتاءات، ج ۲، س ۱۳۷۳ ؛ خامنه‌ای، اجوبة الاستفتاءات، س ۱۰۵۴ و ۱۰۶۳ ؛ تبریزی، منهاج الصالحین، ج ۱، م ۱۲۷۲ و ۱۲۷۳ ؛ سیستانی، منهاج الصالحین، ج ۱، م ۱۲۷۲ و ۱۲۷۳ ؛ وحید، منهاج الصالحین، ج ۲، م ۱۲۷۲ و ۱۲۷۳.

آیةاللَّه بهجت: بر همه مکلفان، امر به معروف و نهی از منکر واجب است و اگر نیروی انتظامی به این فریضه عمل نکند، تکلیف از دیگران ساقط نمی‌شود ؛ بلکه با فراهم بودن شرایط آن، بر سایرین نیز واجب است. در جایی که منجر به جراحت بشود، نهی از منکر جایز نیست و اجازه مجتهد جامع شرایط نیز بنا بر احتیاط واجب کفایت نمی‌کند. بهجت، توضیح المسائل، م ۱۶۱۱.

(0 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید