آرشیو پرسش و پاسخ ها: خواستگاری و ازدواج
مهریه زیاد مانع ازدواجم شده

سؤال:

 بنده خواستگاری دختر خانم مذهبی رفتم که خانواده شان اعلام می‌کنند که باید مهریه ۳۱۳ عدد سکه باشد، ولی پیشنهاد بنده ۱۱۴ سکه است؛ لطفا مرا در این‌باره راهنمایی بفرمائید.

جواب:

باسلام دوست عزیز نگاه واقع بینانه در این مسئله این است، که مهریه باید مورد توافق دو طرف باشد و هیچ یک از طرفین، طرف مقابل را مجبور به پذیرش مقدار خاصی نکند. دختر نباید مهریه سنگین تعیین کند و پسر نباید دختر را مجبور به قبول مهریه ناچیز کند. از طرفی اسلام، از مهریه زیاد نهی کرده و بر خلاف تصور عمومی، آن را مایه خوشبختی و حافظ زندگی نمی داند. با این حال شما در شرایط مشابه با دو مسئله مواجه هستید: یکی نظر خانواده عروس و دیگری نظر خود شما.

بنابراین برای حل مسئله ابتدا باید با خانواده‌ی عروس به توافق برسید. برای این کار لازم نیست روی تعداد سکه توافق کنید؛ بلکه باید صحبت‌های شما در مورد اصل قضیه و فلسفه مهریه و روش تعیین مهریه در شرایط مختلف باشد. باید این مسئله را به خانواده‌ی عروس تفهیم کنید، که اولا مهریه باید در وسع طرف مقابل (داماد)باشد و بتواند آن را پرداخت کند؛ ثانیا هر چه کمتر باشد بهتر است، البته نه در حدی که کم بودن آن غیر متعارف باشد؛ ثالثا در جلسات خواستگاری بهتر است، میزان مهریه ابتدا از طرف خانواده پسر مطرح شود تا خانواده‌ی دختر بتواند راحت‌تر تصمیم بگیرد. اگر خانواده‌‌ی دختر همان اول مثلا بگویید 300 سکه و بعد خانواده‌ی پسر قبول نکنند، در این صورت خانواده‌ی دختر با مشکل مواجه می شوند؛ چون اگر بخواهند از حرف خود کوتاه بیایند وجهه‌ی خوبی ندارد و اگر بخواهند روی حرف خود بمانند ممکن است به توافق نرسند و شانس یک ازدواج موفق را از دست بدهند.

لذا به نظرم بهترین حالت این است، که اولاً خانواده‌ی دختر نظر خود را به طور مستقیم بیان نکنند، تا در صورتی که کار به چانه زنی کشیده شد، ابهت و شخصیت دختر به خاطر مهریه زیر سوال نرود ثانیاً طوری وانمود کنند که تعداد سکه مهم نیست، بلکه آنچه مهم است، چیزی است که هدف مهریه را محقق کند و در حد توان داماد هم باشد. نه خیلی زیاد باشد که نتواند پرداخت کند و نه به قدری کم باشد که خارج از شان خانواده‌‌ی دختر باشد.

پس بهترین کار این است، که شما هم همانطور که نسبت به خانواده عرض کردم، روی تعداد خاصی مانور ندهید و درمقابل بگویید قیمت و ارزش دختر شما برای من بسیار ارزشمندتر از تعداد سکه‌هایی است که شما تعیین کردید؛ ولی با تعیین این تعداد سکه در آغاز زندگی مشترک اختلال ذهنی و فکری برای من و همسرم ایجاد می‌کنید، که شاید نتوان آن را جبران کرد. هدف مهریه این نیست که میزان عشق و محبت من را بیازمایید و یا ابزاری برای تحت فشار قرار دادن داماد در اختیار شما باشد؛ مهریه فقط نمادی است که مرد در مقابل نجابت و پاکی و وفاداری زن برگردن مرد می‌ماند؛ آنچه در دین سفارش شده و مرسوم است؛ این است که مهریه در حد توان مرد باشد؛ به طوری که همان ابتدا بتواند تمام یا بخشی از آن را پرداخت کند. حال اینکه طرفین توافق می کنند، که مهریه را همان اول نگیرند مسئله دیگری است و منافاتی با معقول بودن مقدار آن ندارد. از طرفی سعی کنید تعیین مقدار مهریه را به عهده بزرگتر‌ها بگذارید؛ چون غالبا آن‌ها نظر دختر و پسر را قبول نمی‌کنند؛ البته نه بعد از چندین جلسه و توافق در زمینه‌های دیگر؛ بلکه بهتر است در همان جلسات اول بزرگترها روی این مسئله صحبت کنند تا اگر به توافق نرسیدند، جلسات بعدی بیهوده برگزار نشود.

(0 رای)
این مقاله مفید بود
این مقاله مفید نبود

نظر (0)
ارسال یک نظر جدید
 
 
نام کامل :
پست الکترونیک :
نظر:
تأیید کد امنیتی 
 
لطفا متنی را که در کادر زیر می بینید وارد نمایید